Nakladatelství Hejkal / Podzimní knižní veletrh
Podzimní knižní veletrh
 podle žánrů
 podle žánrů
 podle data vydání
 podle vystavovatele
 

Virtuální veletrh - kniha


Vystavovatel:Nakladatelství dybbuk - Jan Šavrda
Název knihy:Příběh kouře
Autor:Gilman, Sander L.
Podtitul:Člověk a kouření od úsvitu dějin až po současnost
Překladatel:Kőnig, Martin
ISBN:80-86862-23-2
Rok vydání:2006
Vazba:váz.
Počet stran:464
Doporučená
prodejní cena:
499 Kč
Anotace:Souhrnný, bohatě ilustrovaný přehled kouření v různých kulturách
a tradicích celého světa

Lidé kouřili odjakživa a zřejmě se budou tomuto potěšení oddávat vždy. Každá vyspělá i primitivní společnost v historii něco kouřila, ať už jako lék, jako součást určitého rituálu nebo kultury. Kupodivu dosud ještě nebyla sepsána žádná historie kouření, která by vycházela ze skutečnosti, že tento jev — ve všech svých formách a se všemi svými artefakty — je kulturní fenomén, jejž sdílí každá lidská společnost.
Kniha Příběh kouře zkoumá kulturu kouření v různých tradicích a místech po celém světě. Od opiových doupat ve viktoriánské Anglii k tabáku z období Edo v Japonsku,
od kokainu k havanským doutníkům.
Kniha vychází z kulturně-historického pojetí a obsahuje velké množství obrazového materiálu: více než tři stovky ilustrací, zobrazujících kouření a kuřáky nejrůznějších látek, včetně tabáku a marihuany, vývoj cigaretových krabiček v českých zemích od Rakouska-Uherska až po současnost a další pomůcky a umělecké předměty vztahující se ke kouření.
Čtenář v publikaci nalezne slavné osobnosti-kuřáky, jako byli Marlene Dietrichová,
Charlie Parker či Bob Marley, ale především se vydá na cestu zkoumání kouření z mnoha různých hledisek — literatury, umění, kultury, pohlaví a zdraví.
Jednotlivé pasáže se zamýšlejí nad měnící se rolí kouření ve vyspělých a významných kulturách a snaží se odhadnout budoucnost tohoto složitého kulturního fenoménu. Čerpají přitom z různorodého materiálu a analyzují i právní a morální kritiku kouření.
Ať už přijímáme kouření pro potěchu nebo pro jeho léčebné účinky, či jej odmítáme jako svou každodenní závislost, různé chápání kouření na naše smysly útočí už od počátků lidstva. Vdechování kouře z hořících rostlin je součástí lidského života již po tisíciletí — kouření dalo vzniknout důvtipné vynalézavosti v lidském chování a produktech souvisejících s tabákovou kulturou a zaujalo lidskou představivost tak jako máloco předtím.
Možná se jedná o všelék nebo kletbu, ikonu či komoditu, kouzlo kouření a prožitky s ním spojené však nadále utváří naše vnímání světa, ale také jsou utvářeny jím samotným.
WWW:dybbuk.cz
Žánr:odborná literatura a učebnice (česká i překladová)
Za zveřejněné údaje odpovídají vystavovatelé, s výjimkou rubriky Akce na veletrhu, kde čas a místo konání potvrzuje vedení Podzimního knižního veletrhu.

PhDr. Markéta Hejkalová,  Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 424 115, e-mail hejkal@hejkal.cz

Stav: Nepřihlášen - přihlásit

od 7.10.2007
Aktualizováno: 01. září 2016